Makijaż natryskowy, inaczej airbrush make – up, to najnowszy trend w kosmetyce. Polega na nakładaniu kosmetyków za pomocą specjalnych przyrządów, zwanych aerografami. Podczas wykonania makijażu używa się płynnych produktów na bazie wody lub silikonów, szablonów, które ułatwiają namalowanie np. kreski na oku, a także tradycyjnych kosmetyków (korektorów nanoszonych w przypadku widocznych niedoskonałości skóry). Kosmetyki wydmuchuje się pod odpowiednim ciśnieniem i z pewnej odległości na skórę twarzy z dyszy aerografu. Przyrząd ten musi być dostosowany pod względem technicznym do wykonania makijażu; w zestawie powinny się znaleźć także pojemniczek na kosmetyk umieszczony u góry dyszy oraz sprężarka. Aerograf umożliwia nakładanie bardzo cienkiej warstwy produktów, mieszania ich i cieniowania. Przy wyborze przyrządów do makijażu natryskowego powinnyśmy kierować się wagą, wydajnością, wielkością i hałasem wytwarzanym przez sprężarkę.
Kosmetyki wykorzystywane do airbrush make – up muszą mieć płynną postać. Są dwa rodzaje produktów kolorowych: na bazie wody i na bazie alkoholu (te ostatnie są trwalsze, lecz wymagają użycia specjalnych zmywaczy i rozcieńczalników). Do malowania oczu, ust i brwi stosuje się szablony o wyprofilowanych kształtach. Makijaż natryskowy odporny jest na wodę i pot, nie tworzy efektu maski, jest naturalny, zakrywa wszelkie niedoskonałości skóry. A co najważniejsze, nie używa się pędzli lub innych akcesoriów, na których mogłyby osadzać się bakterie i zanieczyszczenia.
Każda metoda wykonania makijażu posiada plusy i minusy; podobnie jest w przypadku airbrush make – up. Do plusów zaliczyć można: higiena (kosmetyczka nie dotyka skóry klientki, podczas makijażu nie używa się pędzli), delikatny i naturalny efekt, szybkość wykonania, wydajność kosmetyków, dopasowanie do typu urody (jeżeli makijaż wykonujemy w profesjonalnym salonie kosmetycznym), trwałość oraz hipoalergiczność. Minusami zaś są: koszty zabiegu, jak i zakupu samego sprzętu, czyszczenie aerografu, uczucie dmuchania może być nieprzyjemne.