Makijaż dla początkujących może wydawać się czymś trudnym. Jak dobrać kosmetyki, żeby uzyskać delikatny makijaż na co dzień i nie przesadzić? Poznaj najlepsze sztuczki makijażowe i naucz się świadomie korzystać z dobrodziejstw swojej kosmetyczki.
To, jak wiele błędów w makijażu jest nadal powielane, doskonale widać na ulicach. Brakuje nam wyczucia smaku i rozeznania w tym, jakich kosmetyków używać na jakie okazje. W efekcie wiele kobiet stawia w makijażu na co dzień na zbyt mocne kosmetyki, w zbyt intensywnych kolorach.
Dobry makijaż podkreśla naturalne piękno i wydobywa na wierzch to, co jest warte podkreślenia. Czas wprowadzić minimalizm w makijażu. Nie chodzi bowiem o to, żeby narysować na sobie zupełnie nową twarz, ale użyć kosmetyków w dobrym celu. Aby podkreślić piękne oczy, zarysować kobiecy kształt twarzy albo rozświetlić zdrową cerę. Makijaż powinien być narzędziem ułatwiającym zaakcentowanie swoich plusów, ale również ukrywanie minusów.
Makijaż na co dzień
Jak powinien wyglądać makijaż dzienny? Taki, który nosimy do pracy albo do szkoły. Taki, w którym spotykamy się ze znajomymi, żeby spędzić popołudnie na luźnych pogaduchach. Dobrze wykonany makijaż dzienny:
- powinien ukrywać niedoskonałości,
- musi podkreślać naturalne piękno,
- ma robić się szybko i łatwo,
- nie powinien obciążać skóry.
Przed: zadbaj o kondycję skóry
Skórę trzeba odpowiednio przygotować na każdy makijaż. Im jest zdrowsza, tym łatwiej podkreślić ją kilkoma kosmetykami. Przy bardziej problematycznej cerze trzeba skupiać się na tym, co jest do ukrycia i efekt zaczyna odbiegać od naturalności. Jak przygotować skórę na makijaż?
Podstawa to tonik. Używany każdego dnia dba o to, aby skóra miała właściwy poziom pH, wówczas mniej się przetłuszcza, nie ma trądziku i staje się o wiele ładniejsza. Gruczoły łojowe pracują w normalnym trybie, dzięki czemu zmniejsza się problem przetłuszczającej się strefy T.
Druga ważna kwestia w codziennej pielęgnacji, która przygotowuje skórę na makijaż dzienny, to nawilżanie. Odpowiedni poziom nawilżenia można zapewnić lekki kremem do twarzy np. z kwasem hialuronowym albo naturalnymi olejkami. Dobra praktyka to OCM, czyli oczyszczanie twarzy olejem – warto poszukać na ten temat więcej informacji.
Raz na tydzień konieczny jest peeling. Delikatny, może być enzymatyczny. Jakie znaczenie dla makijażu ma peeling? Gładka skóra bez suchych skórek lepiej wygląda po nałożeniu podkładu i wymaga mniej produktów kryjących, ponieważ jest ładniejsza.
Jak zrobić makijaż na co dzień?
1. Nałożenie bazy pod makijaż
Primer można kupić w dowolnej drogerii, ale może też być nim lekki olejek, który doda skórze miękkości, gładkości i blasku. Wystarczy kropla produktu rozprowadzona na twarzy kolistymi ruchami opuszek. Po kilku sekundach wchłania się i można zacząć właściwą część makijażu. W przypadku cery trądzikowej można pominąć ten krok, bo baza pod makijaż może niepotrzebnie blokować pory i pogarszać zaobserwowane problemy z cerą.
2. Ujednolicenie cery podkładem lub kremem BB
Makijaż na co dzień nie musi być efektowny, ale nie należy zapominać, że to wygląd całej twarzy ma największe znaczenie. Dlatego już na samym początku trzeba nałożyć podkład lub krem BB, dzięki któremu wyrównamy kolor cery, zamaskujemy niedoskonałości, ukryjemy oznaki zmęczenia, wygładzimy i odmłodzimy cerę. Dla osób, które nie mają wielu niedoskonałości, lepszym rozwiązaniem będzie krem BB, ponieważ jest lżejszy i nie tworzy efektu maski. Wskazówka: zamiast rozcierać kosmetyk na skórze, wklep go delikatnie palcami lub beauty blenderem, wówczas efekt będzie dużo naturalniejszy.
3. Zamaskowanie niedoskonałości
Warto mieć pod ręką korektor w płynie, dzięki któremu szybko ukryjemy każdego niechcianego gościa, który pojawi się na naszej twarzy. Jeśli chodzi o makijaż na co dzień, to krok nieobowiązkowy. Odrobinę korektora powinny nakładać punktowo tylko osoby z wypryskami, niedoskonałościami lub cieniami, których nie jest w stanie zamaskować podkład.
4. Konturowanie twarzy na co dzień
Naturalny makijaż dzienny nie może być płaski. Trzeba odpowiednio wycieniować twarz, aby jak najlepiej oddawała to, w jaki sposób naturalnie odbija się na niej słońce. Nie ma potrzeby wykonywania pełnego konturowania, ale odrobina bronzera pod kośćmi policzkowymi i rozświetlacza na ich szczycie to świetny sposób na podkreślenie piękna. Tak naprawdę konturowanie można wykonać samym rozświetlaczem – to strobing.
5. Podkreślenie i uwydatnienie oczu
Nawet najbardziej delikatny makijaż będzie wyglądał źle bez podkreślonych oczu. Na co dzień nie trzeba robić kociej kreski ani smoky eyes, ale odrobina cienia do powiek i maskary nie zaszkodzi. Na początek warto przyciemnić zewnętrzny kącik oczu i załamanie powieki, a rozświetlić wewnętrzną część oczu. Zwolennikom minimalizmu wystarczą dwa cienie do powiek np. w jasnym beżu i neutralnym brązie. Nic nie podkreśla jednak oczu tak dobrze, jak tusz do rzęs. Najlepiej taki, który wydłuży, zagęści i przyciemni rzęsy.
6. Ochrona ust pomadką
Na co dzień nie ma potrzeby mocnego podkreślania ust, zwłaszcza jeśli robimy makijaż do pracy. Jednak nawet przy delikatnym make-upie nie wolno zapominać o ustach. W ciągu dnia wystarczy zwykła pomadka, dzięki której będą miękkie, gładkie i dobrze nawilżone. Może mieć delikatnie różowy odcień, wówczas nada ustom bardziej wiosenny i dziewczęcy wygląd.
7. Utrwalanie makijażu dziennego
O ile makijaż okolicznościowy wymaga użycia fixera w sprayu, żeby efekty utrzymywały się naprawdę bardzo długo, o tyle makijażu na co dzień nie trzeba aż tak utrwalać. Wystarczy na sam koniec oprószyć skórę sypkim pudrem – najlepiej mineralnym lub z naturalnych składników (ryżu, bambusa), ponieważ nie zatka on wówczas porów. Do codziennego użytku sprawdzi się puder transparentny, który po nałożeniu wtapia się w skórę i nie zmienia jej koloru. Jego zadaniem jest tylko zmatowienie cery i utrwalenie efektów.