Czy wiesz, czego brakuje twoim włosom? Znajdź przyczynę i zadbaj o swój fryz!

Włosy… Dbamy o nie tak samo, jak o cerę, paznokcie i skórę ciała. Chcemy, żeby były lśniące, miękkie, gładkie, silne i zdrowe. Stosujemy specjalistyczne szampony, odżywki i maseczki, chodzimy do salonu fryzjerskiego na zabiegi upiększające, testujemy maseczki domowej roboty. Ale co zrobić, kiedy nasze włosy są suche, łamliwe, puszą się, wypadają, a na skórze głowy pojawia się łupież? Najprostszym rozwiązaniem będzie znalezienie przyczyny pogorszenia się kondycji włosów i odpowiedniego sposobu ich pielęgnacji.

Jakie są najczęstsze przyczyny złego stanu włosów? Po pierwsze, niedobór witamin, soli mineralnych, mikroelementów i makroelementów. Niski poziom tych substancji może być wynikiem spożywania zbyt małych ilości warzyw i owoców oraz innych produktów spożywczych. Po drugie, kondycję włosów pogorszyć może przyjmowanie używek takich jak alkohol lub papierosy. Po trzecie, częste szczotkowanie, farbowanie, suszenie i prostowanie również pogarsza stan włosów i skóry głowy.

Jeżeli twoje włosy są słabe i kruche oraz mają rozdwojone końcówki, powinnaś do diety włączyć produkty bogate w cynk, żelazo, białko i kwasy tłuszczowe. Witamina D, arginina i krzem to substancje niezbędne w przypadku, kiedy chcesz przyspieszyć wzrost pasemek. Włosom, które przedwcześnie siwieją brakuje kwasu foliowego, biotyny, cynku i witaminy B5. Łupież jest wynikiem niedoboru magnezu, cynku oraz witamin A, B2 i B6, a tłuste włosy – witaminy B2. Jeśli twoje włosy są przesuszone, to zapewne brakuje im witaminy A, cynku i kwasów tłuszczowych. Natomiast wypadanie włosów może być spowodowane brakiem żelaza, cynku, witaminy D i kwasów tłuszczowych.

Kondycję włosów i skóry głowy poprawić możesz, stosując odpowiednie kosmetyki. W składzie powinny znaleźć się między innymi keratyna, roślinne (w tym ziołowe) wyciągi, minerały. Dobrym rozwiązaniem będzie regularne stosowanie maseczek i odżywek pielęgnacyjnych, a także zrezygnowanie z farbowania i używania suszarki lub prostownicy.