Codzienna pielęgnacja włosów – jak to się robi?

Mycie włosów i skóry głowy.

Włosy powinno się myć co kilka dni. Codzienna pielęgnacja mogłaby im zaszkodzić, doprowadzić do wysuszenia pasemek lub pojawienia się łupieżu i nadmiernego wydzielania sebum przez skórę głowy. Zamiast tradycyjnych szamponów możesz używać także szamponów suchych. Nie zmieniaj zbyt często swoich kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów. A jeśli tak postępujesz, staraj się korzystać z profesjonalnych produktów. Dwa lub trzy razy w tygodniu zastosuj maseczkę przed umyciem włosów.

Stylizacja.

Przed suszeniem (chociaż najlepiej jest pozostawić włosy, aby wyschły samodzielnie) zastosuj odżywkę chroniącą przed gorącym powietrzem; równie dobrze sprawdzi się pianka lub inny kosmetyk ochronny. Suszarkę trzymaj z daleka od głowy – w ten sposób nie uszkodzisz struktury włosa i nie oparzysz się. Do stylizacji włosów korzystaj ze sprawdzonych urządzeń: prostownic, suszarek, lokówek. Pamiętaj, że modelowanie włosów musi iść w parze z ich ochroną.

Utrzymanie włosów w dobrej kondycji.

Najlepszym sposobem, żeby utrzymać włosy w dobrej kondycji, jest… pozostawienie ich w spokoju. Nie dotykaj, nie szczotkuj, nie farbuj, nie modeluj urządzeniami z gorącym powietrzem zbyt często. Jeżeli zdecydowałaś się na farbowanie, zmieniaj kolor o dwa tony: z jaśniejszego na ciemniejszy i odwrotnie. Podcinaj włosy co dwa miesiące; również wtedy, gdy włosy zapuszczasz.

Kosmetyki pielęgnacyjne: szampony, maseczki, odżywki.

Do mycia, stylizacji i pielęgnacji włosów stosuj takie produkty, które odpowiadają potrzebom skóry głowy i pasemkom. Do włosów suchych używaj kosmetyków natłuszczających, bogatych w olejki roślinne, keratynę i witaminy. Szampon i odżywka z czarną rzepą dobre będą dla włosów przetłuszczających się i skłonnych do łupieżu. Jeśli skóra twojej głowy jest wrażliwa, używaj produktów aptecznych lub przepisanych przez dermatologa.