Farbowanie włosów – jak to zrobić?

Dlaczego kobiety (a czasem i mężczyźni) farbują włosy? Bo po prostu chcą zmienić kolor lub ukryć siwe pasemka. Niezależnie od powodów zmiany koloru, dobrać trzeba właściwy odcień i kosmetyk farbujący. Zatem jak poprawnie koloryzować włosy?

Rudy i miedziany to bardzo odważne kolory. Najłatwiej pofarbować włosy na taki odcień będzie blondynkom i jasnym szatynkom. Brunetki powinny przejść dekoloryzację; wystarczy jednak, że delikatnie rozjaśnią barwę włosów. Te dziewczyny, które wcześniej przeprowadzały rozjaśnianie, również mogą pozwolić sobie na farbowanie włosów na rudy kolor.

A jak rozjaśniać włosy? Najlepiej kolor rozświetlić o dwa tony, ponieważ wtedy będą wyglądały naturalnie, a my ograniczymy ryzyko zniszczenia i przesuszenia pasemek. Brunetki, które chciałyby mieć blond włosy, powinny powierzyć metamorfozę profesjonalnemu fryzjerowi. Przeprowadzi on dekoloryzację w dwóch lub trzech etapach. W taki sposób zmieni kolor, zaczynając od głębokiej czerni, przez brązy i rudości, po blond. Jednak jeżeli obawiasz się, że rozjaśnianiem zniszczysz włosy, możesz zdecydować się jedynie na tzw. refleksy lub balejaż. Jeśli chcesz ufarbować włosy samodzielnie, zastosuj farbę jaśniejszą o jeden ton. Zmieniłaś kolor na blond, ale nadal pojawiają się rude lub brązowe pasemka? Podczas następnego farbowania użyj farby o chłodnym odcieniu – beżowym lub popielatym. Jeżeli chcesz długo cieszyć się blond włosami, do pielęgnacji stosuj specjalne szampony i odżywki.

Najłatwiejsze wydaje się farbowanie z jaśniejszą na ciemniejszą barwę. Zabieg nie wymaga dekoloryzacji i jest w miarę bezpieczny (wszystko zależy od zawartości amoniaku w farbie). W razie nieudanej próby zmiany odcienia, możesz szybko naprawić błąd – zmyj położony kolor, wcierając kilkukrotnie szampon i dokładnie go spłukując. Pamiętaj, że włosy rozjaśniane wchłoną więcej barwnika i automatycznie staną się ciemniejsze. Przed farbowaniem powinnaś nałożyć maseczkę lub umyć włosy odżywką.