W pierwszej kolejności ukryj przebarwienia, krostki i popękane naczynia krwionośne. Użyj do tego następujących korektorów: zielonego na pajączki, zbliżonego do odcienia cery lub podkładu na pozostałe niedoskonałości skóry. Jeżeli zamierzasz zastosować korektor w płynie, nałóż go pod podkład i rozprowadź palcem.
Następnie zajmij się maskowaniem cieni i opuchnięć pod oczami. W tym wypadku powinnaś zaaplikować korektor o ton lub dwa jaśniejszy od kolorytu skóry twarzy. Kosmetyk taki posiada również właściwości rozświetlające i odżywcze. Korektor nakłada się w postaci kresek tuż pod dolną powieką i na górnej części policzka.
Pora na ujednolicenie kolorytu cery. Tajemnicą ładnie wyglądającej buzi jest odpowiednio dobrany podkład; może być o ton jaśniejszy od skóry. Aplikuje się go cienkimi warstwami, punktowo na całą twarz, a następnie wklepuje w nią. Zawsze należy rozetrzeć produkt na płatkach uszu, pod żuchwą, a także (opcjonalnie) na szyi i dekolcie. Odcień podkładu sprawdzaj na brodzie lub żuchwie, nigdy na dłoni.
Teraz możesz nałożyć cienie do powiek. Odcienie kosmetyku dobierz do typu urody, koloru tęczówki, okoliczności i ubioru. Cienie do powiek potrafią wydobyć głębię spojrzenia, nadać charakter makijażowi lub całemu wyglądowi. Najpopularniejszym makijażem oczu jest smoky eyes. Jak go wykonać? Potrzebne są cztery lub trzy odcienie produktu. Najjaśniejszym maluje się ruchome i nieruchome powieki. Cieniem jasnym zaznacz wewnętrzne kąciki oczu. Na środek powiek połóż ciemniejszy cień, a w zewnętrznych kącikach oczu – najciemniejszy. Wszystkie odcienie dokładnie połącz ze sobą.
Smoky eyes dopełnia czarna kreska na górnej i dolnej powiece. Narysować ją można za pomocą eyelinera lub kredki. Malowanie kreski eyelinerem jest trudniejsze – kosmetyk ma płynną konsystencję. Natomiast źle narysowaną kreskę kredką można rozetrzeć – smoky eyes nadal będzie wyglądało ładnie. Podczas nakładania eyelinera lub kredki warto oprzeć łokieć o blat stołu, a dłoń o policzek.
Kolejnym etapem wykonania makijażu jest wytuszowanie rzęs. Powinno się to robić od nasady aż po końcówki. Przed położeniem kolejnej warstwy trzeba odczekać aż poprzednia całkowicie wyschnie. Wybierając tusz do rzęs, należy kierować się właściwościami kosmetyku oraz kształtem szczoteczki.
Czas na pomalowanie ust. W środowisku makijażystów panuje jedna podstawowa zasada: jeżeli makijaż oczu jest mocny, makijaż ust musi być delikatny, i odwrotnie. Jeśli chcesz, aby szminka dłużej utrzymała się na wargach, pokryj je podkładem, a już pomalowane kolorowym kosmetykiem, przypudruj. Aby dodać ustom blasku, pomaluj je błyszczykiem.
Na koniec wymodeluj twarz różem lub bronzerem. Kosmetyk nanosi się dużym i miękkim pędzlem, zaczynając od skroni, a kończąc na kościach policzkowych. Róż powinien mieć odcień zbliżony do naturalnego rumieńca. Bronzer nakłada się na wierzch czoła, nosa i brody – musi to stwarzać efekt opalonej skóry.