Jak czyścić pędzle do makijażu? Poznaj triki wizażystek

Brudny pędzel? Jest jak pięciogwiazdkowy hotel dla milionów bakterii. Oczyszczanie pędzli i innych akcesoriów do makijażu to podstawa. Chyba że świadomie chcemy nabawić się trądziku i podrażnić swoją skórę. Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak czyścić pędzle do makijażu szybko i dokładnie.

Niepozorne, puchate pędzle i miękkie gąbeczki do makijażu to akcesoria najbardziej narażone na to, że staną się siedliskiem bakterii. Często trzymamy je w łazience, w której jest dość ciepło i wilgotno. Do tego, kiedy robimy makijaż, zbieramy nimi z twarzy drobinki zanieczyszczeń, sebum oraz martwy naskórek. To właśnie idealna pożywka dla bakterii.

Nic dziwnego, że wizażyści większość czasu spędzają na myciu pędzli. Wiedzą, że higiena pracy jest najważniejsza. Czyste pędzle to praktycznie zero ryzyka, że po zrobieniu nimi makijażu na skórze pojawią się niechciane wypryski.

Pamiętaj, że używanie brudnych pędzli do makijażu może powodować:

  • uciążliwe infekcje bakteryjne,
  • rozsiany po całej twarzy trądzik,
  • zaskórniki, czyli zablokowane pory,
  • podrażnienia i zaczerwieniania.

Efekt makijażu wykonanego brudnymi pędzlami, nie będzie taki sam, jak wówczas, gdy użyjemy czystych i świeżych akcesoriów. Świeżo nabierane kosmetyki zmieszają się z resztkami tych utlenionych, które zostały na pędzlach lub gąbce.

Jak często czyścić pędzle do makijażu?

Podręcznikowa zasada jest prosta. Pędzle powinniśmy czyścić od razu po każdym użyciu. Kończymy robić makijaż i przeznaczamy kilka minut na dokładne wyczyszczenie pędzli, gąbek i innych akcesoriów. Dla jednym to będzie raz w tygodniu. Dla kogoś, kto robi makijaż każdego dnia, codzienny obowiązek. Rzeczywistość weryfikuje to, jak pilnujemy czystości swoich akcesoriów do makijażu. Nie jest dobrze – z braku czasu, lenistwa lub innych powodów.

W praktyce funkcjonuje rozróżnienie na pędzle, których używamy do nakładania produktów sypkich oraz płynnych. Mokre kosmetyki np. podkłady, kremy BB, pomadki lub kolorówka w kremie szybciej stają się pożywką dla bakterii. Pędzle po produktach mokrych należy myć codziennie. Jednak te używane do suchych kosmetyków np. pudru, różu, rozświetlacza, można myć nieco rzadziej. Wystarczy oczyścić je co 2-3 dni.

Akcesoria do czyszczenia pędzli

Niektórzy czyszczą pędzle na wewnętrznej stronie dłoni. Możemy sobie jednak ułatwić to zadanie, sięgając po coraz łatwiej dostępne akcesoria. Najpopularniejsze są różnego rodzaju rękawice do czyszczenia pędzli, nakładki i silikonowe tarki. Większość takich gadżetów jest wykonana z elastycznego materiału, dzięki czemu łatwo dopasowuje się do dłoni lub można przyczepić je do dna umywalki. Niezależnie od kształtów i kolorów, każdy gadżet do mycia pędzli ma mniejsze i większe wypustki, dzięki którym łatwo wymyć zabrudzenia spomiędzy włosia pędzla. Dobrze zaprojektowane rowki odprowadzają wodę wraz z nieczystościami, dlatego na bieżąco myjemy i wypłukujemy pędzle. A to wszystko tylko kilkoma kolistymi ruchami.

Czym czyścić pędzle do makijażu?

Równie ważne są produkty do czyszczenia pędzli. Nie wiesz, czym czyścić pędzle do makijażu? Rozwiązania masz pod ręką. Możesz skorzystać z produktów, które powinnaś mieć wśród swoich kosmetyków, a możesz kupić specjalne szampony do mycia pędzli. W każdym przypadku efekt jest ten sam, bo czyszczenie pędzli do makijażu nie wymaga specjalnie skomponowanej mieszanki detergentów. Zabrudzenia zazwyczaj zmywają się lekko.

Pędzle do makijażu możesz czyścić takimi produktami jak:

  • specjalny płyn do mycia pędzli,
  • antybakteryjne mydło w płynie,
  • szare mydło w kostce i woda,
  • szampon do włosów,
  • delikatny olejek myjący,
  • płyn do mycia naczyń.

Wskazówka: wymieszaj oliwę z oliwek z mydłem antybakteryjny w proporcjach 1:2, a otrzymasz domowy płyn do mycia pędzli, który poradzi sobie ze wszystkimi zabrudzeniami.

Jak czyścić pędzle do makijażu?

CZYSZCZENIE POWIERZCHOWNE

Zawsze, kiedy nie masz zbyt wiele czasu, możesz w szybki sposób zdezynfekować swoje pędzle. Ten sposób sprawdzi się, jeśli akcesoria nie są mocno zabrudzone w kremowych produktach. Wystarczy chusteczka higieniczna i preparat do dezynfekcji pędzli (najlepiej w formie mgiełki, aby łatwo spryskać nim przygotowaną chusteczkę). Zamiennikiem mogą być zwykłe chusteczki nawilżane. Weź przybrudzony pędzel i pocieraj nim o chusteczkę tak długo, aż nie będą zostawały na niej ślady. Nie rób tego zbyt intensywnie i chaotycznie, aby nie uszkodzić włosia.

CZYSZCZENIE GŁĘBOKIE

Warto jednak poświęcić nieco więcej czasu i wykonać głębokie czyszczenie pędzli do makijażu. Lepiej usuniemy wszystkie zabrudzenia, jeśli użyjemy wody, a nie samego detergentu. Nie wiesz, jak czyścić pędzle do makijażu? Najważniejsza zasada – pędzle należy zawsze myć z włosiem opuszczonym w dół. Najpierw trzeba je zmoczyć samą wodą. Następnie wypłukać w wodzie z mydłem lub wyczyścić kolistymi ruchami na silikonowej rękawicy. Na tym etapie warto użyć odrobiny kosmetyku myjącego np. mydła, szamponu lub olejku. Na koniec pędzel płuczemy do momentu, aż woda po spłukiwaniu będzie całkowicie czysta.

Jak suszyć pędzle do makijażu?

Najlepiej odsączyć nadmiar wody w papierowy ręcznik lub kawałek chłonnego materiału. Następnie odłożyć pędzle na płasko lub zawiesić włosiem w dół w miejscu o temperaturze pokojowej. Nie należy pozostawiać pędzli do wyschnięcia w łazience, ponieważ jest tam zbyt wilgotno. Nie wolno też suszyć ich na kaloryferze lub obok źródeł ciepła, bo mogą zbyt szybko wysychać i się puszyć. Dopiero po wyschnięciu pędzli można je schować do etui.

Na rynku dostępne są tzw. suszarki do pędzli, które przyspieszają ten proces, ale są to urządzenia drogie i na pewno nie niezbędne.