Makijaż na co dzień ma dobrze maskować niedoskonałości i upiększać. Jeśli malujemy się jednak na specjalną okazję, mamy nieco inne wymagania – najważniejsza jest trwałość. W jaki sposób utrwalić makijaż, aby wytrzymał bez poprawek przez całą noc?
Jedną z ważniejszych cech dobrego make-upu jest jego trwałość. Kiedy się malujemy, chcemy, żeby efekt był estetyczny i nie zniknął wraz z pierwszą godziną imprezy. Wpływ na trwałość makijażu ma wiele czynników, o czym warto wiedzieć dużo wcześniej.
Co wpływa na trwałość makijażu?
Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, od jak wielu rzeczy zależy to, czy nasz makijaż wytrzyma tak długo, jak powinien. Najważniejsze są kosmetyki, których jakość powinna być jak najlepsza. Dobrze napigmentowane cienie, wtapiający się w skórę krem BB i trwała pomadka dają gwarancję, że make-up nie zetrze się zbyt szybko. Dobór właściwych kosmetyków to połowa sukcesu. Ważne są też akcesoria i odpowiednia technika makijażu. Podkład nałożony pędzlem lub gąbką lepiej kryje, mimo użycia mniejszej ilości. Stemplowanie pozwala wprowadzić kosmetyk głębiej w skórę. A szminka nałożona w mniejszej ilości za pomocą pędzelka wolniej się zjada.
Nawilżenie ma znaczenie
Nie wolno zapominać o tym, że wpływ na trwałość makijażu mają też nasze działania pielęgnacyjne. Dbanie o kondycję skóry to podstawa – przekłada się na efekty i jakość makijażu. Prawidłowe nawilżenie i optymalne natłuszczenie skóry to pierwszy krok do stworzenia trwałego makijażu. Nawilżona, dobrze odżywiona i wygładzona np. peelingiem skóra jest o wiele łatwiejsza do malowania, a makijaż trzyma się na niej lepiej. Suche skórki, spierzchnięte usta, trądzik i przetłuszczająca się cera nie ułatwiają zadania.
Typ cery a makijaż
Czy kosmetyki do makijażu należy dobierać do rodzaju cery? Jak najbardziej, ponieważ nie ma w tej kwestii rozwiązań uniwersalnych. I wcale nie chodzi tylko o dopasowanie odcienia podkładu do koloru naszej skóry (choć nie da się zaprzeczyć, że to bardzo ważny krok). Ważna też jest konsystencja kosmetyków do makijażu, ich forma oraz to, czy zawierają jakieś dodatkowe substancje pielęgnujące w składzie.
Największa batalia rozgrywa się zawsze o wybór odpowiedniego podkładu. Najpierw bijemy się z myślami, przeglądając opinie, a potem wybieramy kosmetyki na chybił-trafił. Jaki podkład wybrać, jeśli chcemy wykonać trwały makijaż? Dopasowany do potrzeb swojej cery.
- Podkład do cery suchej – powinien mieć składniki nawilżające i konsystencję musu.
- Podkład do cery tłustej – ma być lekki, bez olejów i tłuszczów, optymalnie matujący.
- Podkład do cery wrażliwej – dobrze, jeśli jest bezzapachowy i hipoalergiczny.
- Podkład do cery dojrzałej – powinien mieć też działanie anti-age, nie może matowić.
Dobór właściwego podkładu do rodzaju swojej cery ma naprawdę ogromny wpływ na trwałość makijażu. Jeśli fluid będzie dobrze współgrał ze skórą, efekt będzie naturalniejszy i utrzyma się bez problemu.
Jak zrobić trwały makijaż?
Skoro mamy za sobą wybór świadomą pielęgnację, wybór odpowiednich kosmetyków i akcesoriów do makijażu, czas przejść do działania. Prześledźmy krok po kroku, jak zrobić maksymalnie trwały makijaż. O czym pamiętać podczas malowania, jeśli zależy nam na wyrazistym makijażu, który przetrwa każdą imprezę i będzie tak samo piękny nad ranem, jak był zaraz po skończeniu?
Krok 1. Baza pod makijaż
Na co dzień stosuje ją bardzo mało kobiet. Sięgamy od razu po podkład lub krem BB. Przy makijażu okazjonalnym warto jednak sięgnąć po lekką bazę pod makijaż. Nałożona na oczyszczoną cerę i delikatnie wklepana palcami sprawi, że każdy kolejny kosmetyk będzie przyczepiał się do skóry. Bazy przeważnie zawierają silikony, które wygładzają skórę. To ważne, bo dzięki temu wszystkie nałożone później produkty mają lepsze krycie, są trwalsze i nie rozmazują się.
Krok 2. Nałożenie podkładu
Największe znaczenie w makijażu ma odpowiednie wyrównanie i podkreślenie cery. Jeśli podkład będzie spływał z twarzy albo zacznie zbierać się w załamaniach, efekt będzie bardzo nieciekawy. Przy aplikacji podkładu warto stosować zasadę minimalizmu. W tym przypadku mniej znaczy lepiej. Nakładajmy minimalną potrzebną do zakrycia niedoskonałości ilość fluidu i wklepujmy go w skórę pędzlem typu flat top lub beauty blenderem. Zużyjemy wówczas mniej produktu, efekt będzie bardziej naturalny, a trwałość makijażu się poprawi. Nadmiar kosmetyków mógłby spływać po skórze i rozmazywać się.
Krok 3. Makijaż oczu
Czy można zrobić coś, aby utrwalić makijaż oczu? Tutaj również przyda się baza. Lekka baza pod cienie do powiek nie tylko wyrówna kolor, ale też sprawi, że nawet sypkie cienie będą się lepiej trzymały powieki i pozostaną na niej przez wiele godzin. Choć i tak warto pamiętać, że najtrwalszy makijaż oczu uzyskamy za pomocą cieni w kremie, ewentualnie stosując zwykłe cienie na mokro. Tutaj również ważny jest dobór odpowiednich akcesoriów np. pędzli do blendowania, choć nawet wizażyści nakładają cienie na powieki po prostu opuszkami palców.
Krok 4. Utrwalanie makijażu
Sposobów na utrwalenie makijażu jest naprawdę wiele. Najprościej użyć po prostu pudru. Polecane do utrwalania makijażu są pudry transparentne, mineralne, ryżowe lub bambusowe – mają bardzo lekką konsystencję, nie zmieniają koloru skóry, wtapiają się w makijaż, pochłaniają nadmiar sebum i matują skórę. W niewidoczny sposób podnoszą trwałość makijażu. Jeśli jednak potrzebujemy maksymalnej trwałości, warto sięgnąć dodatkowo po fixery, czyli kosmetyki utrwalające makijaż. Mają wygodną formę sprayu, więc wystarczy zamknąć oczy i spryskać twarz delikatną mgiełką. W ten prosty sposób zapewniamy dwukrotnie większą trwałość makijażu na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne.